Date | May 2019 | Marks available | 2 | Reference code | 19M.3.AHL.TZ0.Hsp_2 |
Level | Additional Higher Level | Paper | Paper 3 | Time zone | Time zone 0 |
Command term | Find | Question number | Hsp_2 | Adapted from | N/A |
Question
Employees answer the telephone in a customer relations department. The time taken for an employee to deal with a customer is a random variable which can be modelled by a normal distribution with mean 150 seconds and standard deviation 45 seconds.
Find the probability that the time taken for a randomly chosen customer to be dealt with by an employee is greater than 180 seconds.
Find the probability that the time taken by an employee to deal with a queue of three customers is less than nine minutes.
At the start of the day, one employee, Amanda, has a queue of four customers. A second employee, Brian, has a queue of three customers. You may assume they work independently.
Find the probability that Amanda’s queue will be dealt with before Brian’s queue.
Markscheme
* This question is from an exam for a previous syllabus, and may contain minor differences in marking or structure.
Note: In question 2, accept answers that round correctly to 2 significant figures.
X∼N(150,452)
P(X>80)=0.252 (M1)A1
[2 marks]
Note: In question 2, accept answers that round correctly to 2 significant figures.
required to find P(X1+X2+X3<540)
let S=X1+X2+X3
E(S)=450 (A1)
Var(S)=3Var(X) (M1)
=3×452(⇒σ=45√3)(=6075) (A1)
P(S<540)=0.876 A1
Note: In (b) and (c) condone incorrect notation, eg, 3X for X1+X2+X3.
[4 marks]
Note: In question 2, accept answers that round correctly to 2 significant figures.
let Y=(X1+X2+X3+X4)−(X5+X6+X7) (M1)
E(Y)=E(X)=150 (A1)
Var(Y)=4Var(X)+3Var(X)(=7Var(X)) (M1)
= 14175 (A1)
required to find P(Y<0) (M1)
= 0.104 A1
[6 marks]