Date | May 2007 | Marks available | 8 | Reference code | 07M.2.hl.TZ0.2 |
Level | HL only | Paper | 2 | Time zone | TZ0 |
Command term | Find | Question number | 2 | Adapted from | N/A |
Question
An automatic machine is used to fill bottles of water. The amount delivered, \(Y\) ml , may be assumed to be normally distributed with mean μ ml and standard deviation 8 ml . Initially, the machine is adjusted so that the value of μ is 500. In order to check that the value of μ remains equal to 500, a random sample of 10 bottles is selected at regular intervals, and the mean amount of water, ¯y , in these bottles is calculated. The following hypotheses are set up.
H0:μ=500 ; H1:μ≠500
The critical region is defined to be (¯y<495)∪(¯y>505) .
(i) Find the significance level of this procedure.
(ii) Some time later, the actual value of μ is 503. Find the probability of a Type II error.
Markscheme
(i) Under H0 , the distribution of ¯y is N(500, 6.4) . (A1)
Significance level =P¯y<495 or >505|H0 M2
=2×0.02405 (A1)
=0.0481 A1 N5
Note: Using tables, answer is 0.0478.
(ii) The distribution of ¯y is now N(503, 6.4) . (A1)
P(Type ΙΙ error) =P(495<¯y<505) (M1)
=0.785 A1 N3
Note: Using tables, answer is 0.784.
[8 marks]